понедельник, 19 марта 2018 г.

День юного натураліста


Комунальний заклад
«Олександрівська неповна середня загальноосвітня школа місто Покров Дніпропетровської області»





Всеукраїнська акція: «День юного натураліста»




2017

Проведення акції «День юного натураліста»
в комунальному закладі
«Олександрівській неповній середній загальноосвітній  школі
 походила з 25 по 29 вересня під девізом:

Не рубай деревце, не рубай!
Воно не завдасть тобі шкоди.
І не нищ, не топчи, не ламай!
Підросте- захистить від негоди.
Не рубай деревце, не рубай...

Мета:
v Формування в школярів бажання та вміння захищати і зберігати єдність екосистеми Землі, приділяти особливу увагу біологічній різноманітності та природнім процесам, що підтримують життя.
v Формування екологічної культури, екологічного виховання.
v Розвивання досвіду розв’язання екологічних проблем.
v Виховання екологічної свідомості учнів.

До програми проведення  Всеукраїнської акції  «День юного натураліста» були включені наступні заходи:

1.     Урочиста лінійка з нагоди відкриття проведення акції «День юного натураліста».
2.     Виховний захід на тему «Таємниці народної медицини.
3.     Конкурс «Моя власна рослина».
4.     Трудова акція «Приберемо планету».
5.       Конкурс малюнків: « Бережімо красу природи!»
6.   Проведення тематичного вечора в честь закриття тижня юного натураліста в школі.

Звіт про проведення:

1.     Звернення до дітей зі словами:
Бережімо, люди, землі, води,
Кожну квітку в лузі, деревце!
Вбивцею не стань краси – Природи.
Памятаймо, діти, й ми про це.

Звучить пісня:
При долині  кущ калини,   похилився до води.
         
  "Ти скажи,   скажи, калино,  як попала ти сюди?"

"Якось ранньою весною бравий козак прискакав,
Милувався довго мною, а тоді з собою взяв.

Він хотів мене - калину, посадить в своїм саду,
Не довіз, а в полі кинув, думав, що я пропаду.

Я за землю ухопилась, стала на ноги свої
І навіки оселилась де вода і солов'ї.

Ти не дуй на мене вітре - я тепер не пропаду,
Надімною сонце світить і я за літа цвіту".





2.                  Виховний захід на тему:
      "Таємниці народної медицини"
Цілі: розширити знання учнів про лікарські рослини; ознайомити учнів з методами заготівлі лікарської сировини,приготування чаїв,настоїв,відварів; розкрити зв'язок людини з природою; виховати бережливе ставлення до багатств довкілля і розумне його використання.
Обладнання: лікарська сировина, гербарії, навчальні картки рослин.
Методи: ділова гра, пояснення, бесіда
                                            Хід заходу:
Вступне слово вчителя.
Люди дуже давно помітили лікувальний ефект зеленої рослинності,що їх оточувала. На території нашої України налічується близько 5 тисяч видів рослин. До використання у фармацевтичній практиці дозволено близько 300. І недарма в народі лікарські рослини називають друзями здоров'я людини,бо з усіх лікарських препаратів 40% виготовляють з лікарських рослин.
Люди використовували лікарські рослини й часто пов'язували з їх чудодійною силою багато легенд. З багатьма рослинами  пов'язані звичаї,обряди українського народу. Виконуючи під час календарних свят обрядові дії,пов'язані з певними рослинами,людина сподівалась,що це допоможе зберегти здоров'я,зміцнити добробут сім'ї,посилити родючість землі.

                                                 Дуб
Учень.
Рослинні мотиви та образи відображені у фольклорі. Особливо популярним в Україні був дуб. Його шанували за довголіття,міцність,вологостійкість. Дуб давав чудовий будівельний матеріал. Дубову кору вважали найкращою в чинбарстві та кушнірстві. Вірили,що якщо в першу купіль немовляти покласти три листочки з верхівки дуба, то хлопець виросте міцний,як дуб. Коли народжували сина,то біля хати садили дуб. Дубовими гілками заклепували хату, встеляли долівки з весни до осені там,де росте син.
Учениця.
Оспіваний у народних думах і піснях,дуб став символом козака.
                                          Чом дуб не зелений?
                                          Лист хмара прибила.
                                          Козак невеселий -
                                           Лиха година.
У весільних приповідках і побажаннях дуб  є символом подружнього життя. Дубом - велетнем народ позначав певні етапи своєї славної історії.
                                           Тополя
Учень.
тополя в Україні - символ жіночої долі,незрадливого кохання, та,нажаль, нещасливої дівочої долі. у народних піснях  із тополею порівнюють красиву, струнку дівчину або жінку. Рубання тополі символізує заручення або заміжжя.
                                             Тонка висока тополя:
                                             Чорнява дівчина -  то моя.
                                             Тонку високу зрубаю,
                                             Чорняву дівчину кохаю.
Відомий казковий мотив обернення дівчини на тополю використав Т.Г.Шевченко в поемі  "Тополя".У першій половині 19 століття існував обряд, який виконували  на Зелені свята. Тополю зображала вродлива дівчина,вбрана у стрічки,зелень і квіти. Її водили селом та співали:
                                              Стояла тополя,
                                              Край чистого поля.
                                              Стій, тополенько,
                                              Стій,не розвивайсь,
                                              Буйному вітроньку
                                              Не підіймайсь.
                                     Пісня "Ой чиє то жито"
                                                
                                                Калина
Учениця.
Калина коло хати - здавна найперша й  найзвичайніша ознака оселі, українця, символ щастя, родинного благополуччя й достатку. Красиву,цнотливу дівчину порівнювали з калиною:
                                              Зацвіла в долині
                                              Червона калина
                                              Ніби засміялась
                                              дівчина-дитина.
Китицями калини прикрашали весільний коровай, калиновим  цвітом чи ягодами оздоблювали гільце. Водночас схилена над водою калина нагадує смуток і журбу:
                                            Червона калинонька
                                            На яр-воду схилилася...
                                            Там дівчина журилася.
Калина також стала для нас символом національного відродження:
                                            Гей у лузі червона калина,
                                            Гей,гей, похилилася,
                                           Чогось наша славна Україна,
                                            Гей,гей засмутилася.
                                  Пісня " При долині кущ калини"
                                                 Верба
Учень.
Опоетизована народом верба невипадково заслужила собі  шану . виростаючи біля природних джерел води, вона стала ніби символом води на землі. Існує навіть прислів'я: "Де срібліє вербиця, там здорова водиця."
Верба - це ніжне дерево,миле й близьке серцю українця,тісно пов'язане з його життям і побутом. Виганяючи худобу вперше на літнє пасовисько, кожну корівку чи овечку стьобали вербовим прутиком, щоб уберегти від хвороби та якоїсь біди. У слов'ян верба приносила щасливе сімейне життя. Християнська церква встановила свято - Вербна неділя. Освячену вербу зберігали в хаті й широко використовували як лікувальний засіб та оберег. Вірили що в таку хату не вдарить блискавка, до неї не забреде нечиста сила.
Препарати виготовлені з верби використовують при хворобах шлунку, а також при подагрі, ревматизмі та деяких застудних хворобах.
                                    Полин, рута, м'ята
Учениця.
У народних піснях і приказках полин має епітет  гіркий і дуже часто є символом нещасливого життя. Ще його використовували як оберег від русалок.
Препарати полину - водний настій, спиртова водна витяжка застосовується  для покращення травлення.
Почесне місце в піснях і обрядах посідає м'ята. З нею порівнюють дівочу красу і цноту. Під час весілля вінки для молодої та дружок плели з м'яти, барвінку й рути. Листок цієї рослини - скарбничка цілющих речовин, котрі заспокійливо діють на людину. тому кожна господиня вирощувала м'яту на своєму подвір'ї.
Добре відомі і цілющі властивості рути. Вінок,сплетений з неї , є символом дівування. Образ зів'ялої рути означає втрачену цноту. Часто разом із рутою згадується і м'ята.
Препарати з рути застосовують як антисептичний, анти спазматичний засіб.
                                               Барвінок
Учениця
Барвін - зілля - вічнозелена рослина - є однією з улюблених нашого народу. Коріння цієї любові, очевидно, приховане в різних повір'ях наших предків слов'ян, у яких барвінок був шанованою рослиною. Барвінок здавна використовували у весільних обрядах. Сплетені весільні вінки та гірлянди символізують вірність, постійність, довготривалість шлюбу,тому одна з народних назв звучить як барвінок весільний. Українські дівчата здавна широко використовували барвінок як своєрідний косметичний засіб. Із квітів готували відвар і ним умивалися. Завдяки цьому шкіра набувала гарного кольору,ставала м'якою, еластичною.
У народній медицині барвінок застосовують у вигляді відвару для полоскання рота у разі зубного болю, як кровоспинний, зміцнювальний, кровоочисний та протизапальний засіб. Проте потрібно пам'ятати, що барвінок це все таки отруйна рослина, а його смак гіркий і в'яжучий.
                                          Черемха
Учень.
Весна вже владно вступила в свої  права й ніжну молоду зелень переплела чудовим візерунком і барвистих квітів. Але навіть на фоні цього квітчаного різнобарв'я нас вражає щедре квітування черемхи звичайної.
Учениця.
Під час цвітіння черемхи мало хто не спокуситься, щоб не зламати букет гілок, прикрашених китицями білих духмяних квіток. Та коли залишите його на ніч у спальні, то вранці неодмінно відчуєте головний біль, слабкість. Справа в тому, що черемха виділяє велику кількість фітонцидів. Фітонциди мають здатність убивати різні бактерії та інші мікроорганізми. Тому сильний запах очищує повітря від різних мікробів.
Учень.
Черемха - одна з найбільш продуктивних фітонцидних рослин. Учені провели цікаві досліди. Подрібнені листки клали у скляну банку, до якої пускали кімнатних мух. Через кілька хвилин вони гинули, убиті леткими речовинами черемхи.  Кілька розтертих бруньок черемхи вбивають навіть стійких кліщів за 10 хвилин. так само закінчується 20- хвилинне перебування в атмосфері фітонцидів мишей та щурів.
Учениця.
У народній медицині черемха користується заслуженою славою. Використовують її плоди, листя та кору. Плоди є добре в'яжучим засобом і використовуються для лікування лихоманки, ревматизму та венеричних захворювань. Листки, які  містять у собі дуже багато вітаміну С , у вигляді чаю або настою вживають у разі хвороб легень, бронхів, фурункульозу.
                                                    
                     Конкурс  загадок про лікарські рослини
·        Дзвіночки перлинки
цвітуть в гущині.
Немов з порцеляни
Квітки запашні.
·        Нирковиднії листки
Нагадують копитки.
Як розтерти той листок -
Вдарить перцем в ніс душок.
·        М'які сріблясті волоски
рослину цю вкривають.
Вони її від холодів
Надійно захищають.
Поодинокі квіточки
На диво - дзвоник схожі,
Народ вважає, що ця квітка
Безсоння  лікувати може.
·        Де весною вироста
Гарна квітка золота,
Влітку бачимо листок,
Знизу теплий кожушок.
·        Схили голівки біленькі дзвіночки,
Ховають  від сонця пахучі дзвіночки.


3.      Конкурс, де діти виростили власноруч різні рослини.



4.     Трудова акція «Приберемо планету».




Залучення учнів до озеленення довкілля, збереження існуючих зелених насаджень, розвитку екологічної культури!




5.     Конкурс малюнків: « Бережімо красу природи!» 
на яких діти відобразили своє бачення екологічних проблем та показали всю небезпеку забруднення навколишнього середовища. Серед робіт  було надзвичайно багато оригінальних і чудових задумок.




Навколо нас , такий прекрасний і дивовижний світ – ліс, небо, сонце, тварини, рослини… Це – природа. Наше життя невід’ємне від неї. Природа щедра і безкорислива. Ми – люди , зрозуміли, що вона потребує захисту і охорони, і станемо  вживати термінових заходів, щоб зберегти все живе.

6.     Тематичний вечір до закриття тижня юного натураліста

Учень 1.    Україно моя, запорошена газами, квітко!
Твої хати й сади все пливуть і пливуть у диму.
Україно, рожева тендітна лебідко,
Твої болі й страждання, я, рідна, на себе візьму.

Учень 2.     Каламутний Дніпро вже аж стогне від горя і гніву,
Засихають сади і гаї, переліски-ліси.
Від кислотних дощів в’януть трави тривожно і німо,
Шумних птахів зникають на наших полях голоси.

Учень 3.      Україно моя, пожовтіла журлива вербице,
Неповторно-живі замулились джерела твої,
Вже неможна будь-де просто неба водиці напитись,
І струмки – не струмки, а брудні ручаї.

Ведучий 1.     Невже все це правда? Давайте звернемося до наших фахівців із проханням, проаналізувати сучасний стан планетарних систем у  XXI століття, щоб глибше відчути весь трагізм нашого буття. 

Ведучий 2.       Людина - єдиний представник світу живого, що володіє свідомістю. На жаль, сьогодні людство передусім занепокоєне пошуком матеріальних цінностей. Природа, що створила людину як істоту тілесну і духовну, тепер зводиться в стан обмеженого чуттєвого, безглуздого, бездуховного середовища проживання. 

Ведучий 1.        За останні 100 років: із земних надр було видобуто 137 млрд. т вугілля, 47 млрд.т. нафти, 20 трлн. куб. м газу; видобуток енергетичних ресурсів збільшився у кілька разів. 
Бо тільки за 25 років споживання, всіх енергоресурсів у світі збільшилося у 3 рази, а нафтопродуктів у 5 разів.


Виконується пісня мелодію «Земля в элюменаторе» групи «Земляне»

1.Вода у нас забруднена ( 2 рази)
Повітря чистого давно у нас нема
І тужим за загубленим (2 рази)
За всім тим, що природа нам дала

Приспів:

І сниться нам не «Фанта» й «Кока-кола»
Від них на нас усіх чека біда

А сниться нам земля довкола
Чисте повітря і джерельная вода

2.Земля у нас забруднена (2 рази)
Й безвихідь чистая давно скува,
І можем ще спастися ми (2 рази)
Коли довкола б трохи загляда!

Приспів


Ведучий 2.       А що вода? На сьогодні, вода майже у половині всіх річок і озер не придатна не лише для життя, а й для нормального існування мешканців водойми. Найбільші ріки світу у катастрофічному стані. Але проблема не лише у забрудненні водойм. Не можна не помітити виснаження і отруєння найбільш цінних і доступних нам джерел прісної води, зокрема, ґрунтової, відновлення чистоти якої може тривати 300-400 років.


Учень 4.     Якщо так і далі буде,
То не довго й до біди,
Адже кожному відомо,
Що без води і ні сюди і ні туди.


Ведучий 1..    Стан ґрунтового шару планети також викликає серйозне занепокоєння. Сучасні втрати продуктивних ґрунтів становлять 6-7 млн. га за рік. Тільки у результаті ерозії із сільськогосподарських угідь щорічно вивітрюється 26 млрд. т ґрунту.


Учень 5.       Усі ґрунти насичені відходами .
Яскрава квітка пахне гербіцидами, 
А від комах несе інсектицидами. 


Учень 6.       Скрізь на планеті потеплішало, 
Повітря від чаду посірішало.
Дерева від отрути похилилися,
 
Берізки чорними зробилися.
 


Учень 7.        Оболонки Землі отруту вбирають, 
Кислотні дощі землю поливають.
 
Парниковий ефект вкоріняється,
 
"Мирний атом" вже 
нам не підкоряється .
Смерть планетою "ходить", 
Свою "чорну справу" робить.


Ведучий 2.        Я переконаний, ми не повинні допустити, щоб ці страшні рядки стали дійсністю. Проте ніде правди діти, до того йде. Чи не так? 
Але екологія це не тільки чиста вода, чисте повітря - це й чистота приміщень, де ми живемо та вчимося.
Запрошуємо вас переглянути виступ
 наших юних акторів, можливо, хтось впізнає себе?!

ЕКОЛОГІЧНА АГІТБРИГАДА «ІНОПЛАНЕТЯНИ ДОПОМОГЛИ»

(Ведучий 
1. До школи зібрався Вадим Посмітюх. (Вадим вибігає на сцену з величезним портфелем, з якого стирчить всякий непотріб.) 


Ведучий 2.

Тато дитині харчів накупив:
Метр батона, яблук десяток,
Гарну цукерку і сік на додаток.
Вадик складає це все у портфель.
А у портфелі місце лишив.
Вадик ще кілька речей прихопив:
Ключку, рогатку,
Зуби вампіра, сірник, шоколадку.
Усі разом
А де ж підручники?
Вадим
Туди їм зась!
Куди не просять,
Туди не залазь!
Ведучий
 1.
Сів наш Вадик у коридорі — 
Одинокий воїн у полі.
Порішити хоче сходу 
Харчовий увесь запас. 
Треба їсти дуже швидко, 
Щоб устигнути ще в клас. 
Вадим
З'їв я батончик, 
Кільце ковбаски. 
Яблука хрумкав,— 
Аж стояв ляскіт. 
Злизькав цукерку, 
Спер шоколадку, 
Тепер треба Вадю 
Поразважатки!

(Вадим вибігає за куліси, а на сцену вибігає Крапелька.) 


Крапелька
Ой біда, яка біда, 
Ой біжить, тече вода! 
Перелилась через край, 
Ти не стій, часу не гай! 
Вадик вкинув в унітаз 
Яблук двійко в один раз, 
І тепер кругом тече.. 
Усі разом
А що ж Вадик? 
Крапелька
Вадик й вухом не веде.

(Ведучі і Крапелька вибігають за сцену. Виходить Техпрацівниця, миючи шваброю підлогу.) 

Техпрацівниця 
Порося тут побувало? 
Може зграя мавпенят? 
Боже, скільки ще терпіти 
Цих зухвалих бісенят? 

(Читає напис на стіні)

Так і знала — знак один, 
Пише так: «Тут був Вадим». 
І нема на нього кари, 
То ж бо справжній хуліган, 
Піду геть з цієї школи!
Бо у мене, чесне слово, 
До інфаркту близький стан.

(П'є таблетки і виходить зі сцени, демонстративно кидаючи на підлогу швабру. З 'являється Завгосп з мітлою
)
Завгосп
З Вадимом й дружками — 
Чиста біда: 
Б'ють всюди вікна, 
Ллється вода, 
Запалюють листя, 
Йде в школі війна! 
Пилюка і дим 
Заповзають у ніс, 
Сміття щохвилини росте, 
Як той ліс. 
Все! Не витримую!
Терпцю не стає! 
Можуть здолать це 
Інопланетяни лише!

(Кидає мітлу, і виходить. На сцену вбігають Вадим та його друзі і весело
розмовляють._)
Вадим
Хлопчина я моторний, 
Козак я хоч куди. 
Порядок й дисципліна — 
Для мене вороги!
Друг 1.
Чинити любим шкоду, 
Робити все не так, 
Усі нас в школі знають, 
Та не вгамують нас ніяк.
Друг 2.
Доводимо до сказу 
Завгоспа й вчителів, 
Патруль екологічний 
Зловить нас не зумів.


(Вадим та його друзі бігають, стрибають... Чути свист, гуркіт за кулісами, сцена яскраво освітлюється. Усі здивовано завмирають, з'являється інопланетянин. Він рухається механічними кроками до Вадима.)

Інопланетянин  
1.(передає по рації). 

Секунда, Секунда, я — Ра­діус. Об'єкт знайдено. Найбільший шкідник Галактики в наших руках.

(
Інопланетянин 2. «Радіус, Радіус, говорить Секунда. Починайте галактичний сеанс перевиховного екологічного гіпнозу.)

Інопланетянин 1.Починаю. Зв'язок закінчено!
Запам'ятайте! Залишки їжі розкладаються, і в них розмножуються бактерії, які є поживою для гризунів, шкідливих комах, стають 
роз­садником плісняви. 

Інопланетянин 2. Спалюючи листя, ви завдаєте шкоди навколишньому середовищу.Листя потрібно прикопувати.

Інопланетянин 1.Витрачаючи воду, ви марнуєте гроші своїх батьків, школи, держа­ви. Ви — шкідники! Бо ця вода могла би напоїти деревце, квітку, людину в спеку, хворого. Вода — чарівниця, вода — працівниця, а не ( руйнівна сила в поганих руках. Не буде води — загинуть ліси, люди, все живе на Землі.

Інопланетянин 2. Не здіймайте пилюки, бо вона шкідлива для ваших легенів. На її частинках сидить багато збудників різних хвороб.

Інопланетянин 1.Будьте людьми, а не дикунами, бо якщо так піде далі, то ви знищи­те світ, у якому живете, і вас спіткає таке ж лихо, що сталося з нашою планетою.

Інопланетянин 2.Ми також колись були схожими на вас. Не дбали про природу, смітили у власних домівках, школах, на вулицях. Планета потонула в смітті, у кіптяві від спалюваного сміття, від їдкого диму поліетиленових обгорток, у газах, який викидали сучасні автомобілі. Ми витратили все паливо, всю електроенергію. Палива залишилося рівно стільки, щоб збудувати наш корабель, який ми назвали «Екос», та полетіти на пошуки кращого світу. Ми знайшли його і назвали ЕКОЛОГІЯ.

Інопланетянин 1.Щоб не сталося більше такого лиха ніде в Галактиці, ми ство­рили Всегалактичний екологічний патруль і боремося з істотами, які зневажають природу, забруднюють довкілля, марно витрачають воду, електроенергію, паливо. (Звертається до Вадима.) Ти сприйняв інформацію?



Вадим (говорить як робот). Сприйняв усі 1625 слів. Інформацію занотовано назавжди.

Інопланетянин
 2. . Твої дії?
Вадим. Я і мої друзі вступаємо до шкільного екологічного товарис­тва і до шкільного екологічного патруля. 
Усі. Ура! Ура! Ура!
Інопланетянин. Сеанс закінчено. Радіус на зв'язку. Завдання ви­конано. 
Учень 8.
Пам'ятай завжди і всюди — 
Навкруг тебе живуть люди. 
Навколишній дивний світ .
Має жити мільйони літ.
Щоби жити й не хворіти 
І 
дихати чистим повітрям
Щоб вода була, як скло, 
Глянь-но, друже, у вікно:
Чи нема таких, як Вадик, 
Що усе в житті їм вадить, 
Що понищити готові 
Цілий світ, не те що школу?!
Якщо є, то бий у дзвін: 
Все навколо - то твій дім. 
І не будь, не будь таким, 
Яким був оцей Вадим.